Jak zrobić szare kluski

jak zrobić szare kluski

Szare kluski to popularne danie regionu Wielkopolskiego. Pyszne szare kluski ziemniaczane podawane są w towarzystwie okrasy oraz kapusty kiszonej. Ale są także inne odmiany tej potrawy, między innymi szare kluski śląskie. Czy szare kluski z thermomix. Jak zrobić szare kluski, żeby zadowolić domowników?

Szare kluski często goszczą w polskich domach od pokoleń. W różnych rejonach Polski przyrządzane są na wiele sposobów, a także z innymi dodatkami. Jednak niezmienną podstawą są ziemniaki – to z nich przygotowywano pyszne szare kluski ziemniaczane. Danie to jest szybkie i łatwe w wykonaniu. Wywodzi się z terenów wielkopolskich, na których to prym wiodły niegdyś potrawy z pyrów. Były wówczas przypisywane dla nieco uboższego społeczeństwa. Dzisiaj natomiast stanowią nieodłączną część wykwintnych dań i są niezwykle popularnym daniem serwowanym podczas przyjęć, w sporym, rodzinnym gronie. Klasycznie, szare kluski przepis to po prostu starte, surowe ziemniaki – to one nadają kolor potrawie i stąd właśnie wzięła się jej nazwa. Smaczne tak samo jak kluski przecierane przez sito.

Jak zrobić szare kluski z surowych ziemniaków? Potrzebujesz do tego:

  • ziemniaków,
  • mąki pszennej,
  • soli

Pyry obierz i zetrzyj na tarce. Następnie przy użyciu czystej ściereczki lub ręcznika wyciśnij ziemniaki z nadmiaru wody. Kolejno dodaj mąkę i sól, a następnie dokładnie wymieszaj. Tutaj niezwykle ważna jest konsystencja ciasta – nie może być ani zbyt rzadkie, ani gęste. Zagotuj wodę w dużym garnku i przy pomocy dużej łyżki stołowej przełóż masę do gotującej się cieczy. Szare kluski z ziemniakami w żaden sposób nie powinny być formowane – po prostu należy umieścić je w wodzie. Po odczekaniu około 2 minut, warto delikatnie zamieszać, gdyż kluski mają tendencję do osadzania na dnie i przywierania. Następnie odczekaj 5 minut, a potem wyłów je przy pomocy cedzaka. Teraz można zanurzyć w gorącej wodzie kolejną porcję ciasta. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *