Szklanka mąki ile to gramów

Szklanka mąki ile to gramów

Przeglądając przepisy kulinarne można natknąć się zarówno na proporcje składników podane wagowo, jak i objętościowo. Pojawia się wówczas pytanie – szklanka mąki, ile to gramów? Ile to 300 gram mąki w szklance? Po przeczytaniu tego wpisu dowiesz się, ile waży szklanka mąki różnego rodzaju. Precyzyjne przeliczniki kuchenne muszą uwzględniać rodzaj i typ mąki. Mają one bowiem bezpośredni wpływ na stosunek wagi mąki, do jej objętości. Nie jest łatwo odpowiedzieć na pytanie 1 szklanka mąki, ile to gramów, gdyż inną wagę osiągnie pełna szklanka, gdy znajduje się w niej mąka:

Najczęściej w przepisach pojawia się mąka pszenna, stąd pytanie o przeliczenie szklanka mąki – ile waży, odniesiemy do tego przypadku. Wiedząc o tym, że pełna szklanka mąki waży 160 g, łatwo obliczyć, ile to gramów, gdy mamy za zadanie dodać pół szklanki mąki, mianowicie będzie to 80 gramów.

Przezroczysta szklanka pozwala zauważyć powstałe podczas napełniania puste przestrzenie, które mogłyby spowodować zafałszowania. Przy odmierzaniu mąki należy także zwracać uwagę na wszelkie zbrylenia, jest to szczególnie istotne w przypadku mąki ziemniaczanej.

szklanka mąki

2 szklanki mąki, ile to gramów

Gdy w grę wchodzi jedna szklanka mąki wiemy już, ile to gramów, pełna szklanka o pojemności 250 ml waży bowiem 160 g. Zatem, w przypadku gdy mamy 2 szklanki mąki, ile to gramów można obliczyć matematycznie, mnożąc 160g x 2, co daje 320 gramów.

3 szklanki mąki, ile to gramów

Gdy wiemy już, ile gram ma szklanka mąki łatwiej odpowiedzieć na pytanie: 3 szklanki mąki, ile to gramów? Należy pomnożyć przez 3 wartość 160 gramów, czyli wagę pełnej szklanki mąki pszennej. Gdy odważymy 3 szklanki mąki przy użyciu wagi kuchennej, uzyskana wartość wyniesie około 480 gramów. Mąka pszenna najczęściej sprzedawana jest w opakowaniach jednostkowych o gramaturze 1 kg. Gdyby odmierzyć 3 szklanki mąki, będzie to niemal połowa torebki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *